suzi
Skaczący myszoskoczek
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 168
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/5
|
Wysłany: Pią 22:47, 19 Sty 2007 Temat postu: Chomiczy poradnik |
|
|
Chomik syryjski łączy w sobie wiele cech rzadko spotykanych w świecie zwierzęcym, między innymi ogólnie znaną chomikarską zapobiegliwoœć w tworzeniu zapasów i
doskonalenie do tego wyposażenie w podręczne, a właściwie przygłowowe magazyny-transportery. Jego przednie kończyny są bardzo zręczne i wszechstronnie wykorzystywane.Odznacza się zdolnością zapadania nie tylko w sen zimowy, ale i letni. Łatwo się rozmnaża, co umożliwia dokonywanie prób uzyskania na przykład odmian o nowym ubarwieniu. Stwarza to warunki do podejmowania różnych eksperymentów i dokonywania niezmiernie ciekawych obserwacji. Może najbardziej przykry dla hodowcy, który przywiązał się do swojego pupila, jest fakt, że chomik syryjski nie należy do zwierząt długowiecznych - niestety żyje najwyżej trzy lata.
Krótka historia chomika syryjskiego....
To sympatyczne , czyste zwierzątko, ssak z rzędu gryzoni i rodziny chomikowatych, jako gatunek wolno żyjący już nie istnieje. Wszystkie chomiki, które żyją w hodowlach
domowych i laboratoryjnych pochodzą z ostatniej na świecie wolnej rodziny chomików, znalezionej w roku 1930 przypadkowo w Syrii, w okolicach Aleppo. Od tego czasu nikt już nie widział chomików na swobodzie. W południowej częœci Polski występuje chomik europejski (w galerii), pospolity gryzoń, który może wyrądzać okresowo poważne szkody w uprawach. Archeolog Aharoni z Uniwersytetu Jerozolimskiego, który w czasie swej pracy w Aleppo wykopał samiczkę z 12 młodymi nie spodziewał się, że ta mała rodzinka da początek wielomilionowej rzeszy chomików syryjskich na œwiecie, które staną się popularnymi obiektami hodowli domowej i wysoko cenionymi zwierzętami laboratoryjnymi. Hodowla tych gryzoni najszybciej rozwinęła się w USA.Europejskie hodowle upadły w okresie II wojny œwiatowej i ożyły ponownie po zakończeniu działań wojennych. W roku 1950 przywieziono z Francji do Polski pierwsze chomiki syryjskie. Zainteresowanie tym nowym dla nas zwierzęciem, nadającym się do howu domowego szybko wzrastało, a chomiki z łatwoœcią znajdowały nabywców.
GATUNKI CHOMIKÓW
Najczęściej spotykanym gatunkiem chomików, są chomiki syryjskie. Najszybciej sie oswajają, są również dosyć duże w porównaniu z innymi rasami.
Poniżej przedstawiam poszczególne gatunki chomików:
CHOMIK SYRYJSKI (łac. Mesocricetus auratus):
Wygląd: chomik pośredniej wielkości; grzbiet i boki najczęściej złotawobrązowe, w okolicach oczu i na policzkach oraz powyżej uszu występują ciemne plamki. Inne odmiany barwne: białe z czerownymi oczkami (albinosy), białe z czarnymi oczkami i czarnymi uszami, kremowe, beżowe, brązowe, złociste, szare i czarne (czyli ogółem wszystkie).Dojrzałość płciową osiąga w wieku 6-7 tygodni, rozmnaża się przez cały rok, ciąża trwa 16 dni. Liczba młodych waha się od 3 do 6. Długość życia wynosi niestety tylko około 2-3 lata.
CHOMIK EUROPEJSKI (łac. Cricetus cricetus): (niezwykle trudny w hodowli, nie nadaje się do trzymania w domu)
Wygląd: krępa budowa ciała i gruby ogon; grzbiet ma barwę złotawobrązową, zaś brzuch - czarną. Nos i stopy są białe. Symetrycznie po bokach ciała i na policzkach występują biało - żółte plamy.
Chomik Europejski rozmnaża się od kwietnia do sierpnia, ciąża trwa 19-20 dni. Liczba młodych waha się od 4 do 12 sztuk. Długość życia wynosi 6-8 lat.
CHOMIK DŻUNGARSKI (łac. Phodopus sungorus):
Wygląd: chomik o krępej budowie ciała, słabo zaznaczonej szyi i małych uszach. Podeszwy przednich i tylnych łap oraz mały ogon są gęsto pokryte włosami. Grzbiet ma barwę szarobrunatną, niekiedy popielatoszarą. Od głowy, wzdłuż ogona przebiega czarna pręga. Brzuch jest biały, a po bokach ciała występują plamy.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3 tygodni, rozmnaża się przez cały rok, ciąża trwa 20-22 dni. Długość życia wynosi 2-3 lata.
CHOMIK ROBOROWSKIEGO (łac. Phodopus roborowskii):
Z wyglądu bardzo podobny jest do chomika dżungalskiego, ma jednak znacznie krótszy ogon. Grzbiet ma odcień złoty, zaś brzuch ma barwę białą. Uszy są ciemniejsze niż u chomika dżungarskiego, z białymi plamami.Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3 tygodni, rozmnaża się od kwietnia do września, ciąża trwa 20-22 dni. Liczba młodych w miocie waha się od 3 do 6 sztuk, ale czasem rodzi się aż 7-9 młodych. Długość życia wynosi 2-3 lata.
CHOMIK CHIŃSKI (łac. Cricetulus griseus):
Wygląd: grzbiet ma barwę szarą, zaś brzuch jest szarobiały. Wzdłuż kręgosłupa, od głowy do końca ogona, biegnie czarna pręga.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku 1,5 miesiąca, rozmnaża się w czasie ciepłej pory roku, a ciąża trwa od 20 do 22 dni. Liczba młodych waha się od 2 do 7 sztuk. Gatunek ten prowadzi samotniczy tryb życia.
CHOMIK STEPOWY (łac. Cricetulus barabensis):
Wygląd: chomik ten ma większy i słabiej owłosiony, niż u poprzednich gatunków, ogon. Grzbiet ma barwę od ciemnobrązowej do rudobrązowej z szarym odcieniem, zaś brzuch jest popielaty. Wzdłuż kręgosłupa biegnie czarna pręga.Dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-5 tygodni, rozmnaża się do kwietnia do października, ciąża trwa 20-22 dni. Liczba młodych waha się od 7 od 11 sztuk. Gatunek ten prowadzi samotniczy tryb życia i jest agresywny w stosunku do innych chomików.
Poza poszczególnymi gatunkami chomików istnieją też odmiany barwne (tzn. w obrębie wszystkich gatunków), które każdy może wyhodować u siebie w domu, krzyżując ze sobą odpowiednie osobniki. A oto najczęściej spotykane odmiany: kremowa - oczy czarne, kremowa - oczy czerwone, złocista, miodowa, sepia, beżowa, cynamonowa, brązowa, biała - oczy czarne, dukatowozłota, popielata (szara), blond, biała albinotyczna - oczy czerwone. Wśród tych można też wyróżnić chomiki srokate (w ciapki), biało przepasane, atłasowe (satynowe) i długowłose.
Kupno i wybor chomika.
Nad czym należy się zastanowić przed kupnem chomika - 13 reguł:
1) Chomik jest zbyt mały, zbyt delikatny a jego ugryzienia są zdecydowanie niewystarczająco bolesne, aby nadawał się na "żywą zabawkę" dla dzieci, w wieku poniżej lat 9.
2) Zadaj sobie następnie pytanie czy dysponujesz dziennie conajmniej 1 do 2 godzin czasu, żeby się zająć chomikiem. Zastanów się też, czy jesteś w stanie podjąć się tego obowiązku przez najbliższe 2 - 3 lata.
3) Nigdy nie rób komuś z chomika, ani jakiegoś innego zwierzaka, prezentu. Zawsze najpierw zapytaj się przyszłego właściciela czy zechce przyjąć taki prezent. Schroniska dla zwierząt są przepełnione między innymi z powodu takich prezentów.
4) Chomik potrzebuje miejsca, gdzie w dzień może spokojnie spać a w nocy hałasować (chomiki są nocnymi markami).
5) Chomik musi mieć czystą klatkę, codziennie swierzy pokarm i wodę do picia - to wymaga trochę nakładu pracy.
6) Wprawdzie chomik nie musi być nieustannie głaskany, ale oswoi się tylko wtedy, gdy będziemy się nim codziennie zajmować.
7) Chomik wymaga w trakcie snu absolutnego spokoju - tylko wtedy osiągnie swoją przeciętną dlugość życia od 2 do 4 lat.
W czasie urlopu trzeba mu zapewnić opiekę. Chomik może zostać sam 3 do 4 dni pod warunkiem, że zapewni mu się swieżą wodę, zapas ziaren i niepsujących się warzyw. W zimie trzeba mu zapewnić ciepły a w lecie chłodny kącik. UWAGA!!! W książce o chomikach autorstwa Beaty Kisiel podane jest, że chomik może zostać sam 2 tygodnie, co jest absolutną bzdurą i jest równoznaczne ze śmiercią chomika.
9) Chomiki lubią się poruszać i dlatego należy im zapewnić codzienny 1 godzinny (albo i dluższy) wybieg poza klatką. W trakcie tego wybiegu chomik musi być obserwowany, gdyż inaczej może zniknąć na zawsze lub coś może mu się przydażyć.
10) Może się zdażyć, że w trakcie wybiegu chomik nadgryzie przewody elekryczne (uwaga niebezpieczeństwo dla chomika), ubranie czy też inne przedmioty.
11) Chomik powinien mieć jak najwiekszą klatkę, żeby móc się w niej swobodnie poruszać.
12) Jeżeli ktoś już ma jakies zwierzę (np. kota), musi zastanowić, czy może zapewnić chomikowi bezpieczeństwo.
13) Przed kupnem trzeba koniecznie ustalić, czy ktoś z rodziny nie ma alergii na szerść chomika (konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów alergologicznych).
Chomik jest idealnym zwierzątkiem domowym, zarówno dla dorosłych, jaki i dla dzieci; pracujących i uczących się. Bez problemu zastąpi on pieska i będzie równie dobrym przyjacielem. Jest to duży plus dla osób nie mogących z jakiegoś powodu mieć większego zwierzaka.
Chomik prowadzi nocny tryb życia, dlatego też nie trzeba mu poświęcać tyle czasu w ciągu dnia, co np. papudze czy psu. Jego uroczy wygląd, brak wyraźnego zapachu, łatwa pielęgnacja sprawia, szeroki zakres gatunków i kolorów sprawia, iż są one coraz częściej trzymane w domach jako pupilki domowe. Dodatkową zaletą tego gryzonia jest stosunkowo niedrogie utrzymanie – nie licząc początkowej wyprawki, bo to zawsze wiąże się z kosztami. Jeśli już zdecydujemy się na te kochane zwierzątko to musimy pamiętać, ze jesteśmy zobowiązani zapewnić mu odpowiednie warunki życia i opiekę weterynaryjną w razie potrzeby!
Trzeba pamiętać, aby przy zakupie zwierzaka w sklepie zoologicznym dokładnie zobaczyć warunki, w jakich się znajduje. Chomiki ze sklepów często są tam z nieodpowiedzialnych, nieprzemyślanych hodowli. Kupując tam istnieje ryzyko choroby chomika, lub w przypadku chomika dżungarskiego i campbelli czy jest to HYBRYDA (mieszaniec). Naprawdę nie jest niczym przyjemnym kupić chorego zwierzaka i wydawać majątek na leczenie go. Jeśli mamy większe stado to jeden wirusowo chory chomik może doprowadzić do istnej epidemii!
Chomik dla mnie?
Chomiki to zwierzątka idealne niemal dla każdego, ale trzeba umieć dobrać odpowiednia rasę. Nie każdy, bowiem gatunek ma taki sam charakter – jedne są milutkie i towarzyskie, a inne płoche i agresywne; duże i małe. Te czynniki sprawiają, ze są rasy nieodpowiednie głownie dla dzieci lub tylko do obserwowania ich życia, nie nadające się na pieszczoszki domowe.
Postaram się krótko opisać poszczególne, dostępne w Polskich sklepach zoo gatunki i mam nadzieję, że tym ułatwię większości z was decyzje.
Typy chomików dobieramy kierując się kilkoma czynnikami:
- wieku przyszłego właściciela
- jego (chomika) cech stadnych
- miesięcznej kwoty, jaką możemy włożyć w jego utrzymanie
- czasu, jaką dysponujemy dla naszego zwierzaka – żeby się potem nie okazało, że nie mamy czasu wymyć poidełka, zmienić jedzenia czy wyczyścić klatki.
Chomik Syryjski - nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W niektórych publikacjach można znaleźć informacje, że dziecko powinno mieć minimum 9 lat ze względu na to, iż młodsze dziecko może zrobić mu krzywdę. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że dziecko będzie delikatne (i będziemy tego pilnować!) to nie ma przeciwwskazań do kupienia go maluchowi J Chomik Syryjski jest największym chomikiem trzymanym w domach i zwykle toleruje ‘wybryki’ dziecka. Chomik ten jest samotnikiem i pod żadnym pozorem nie może być trzymany w grupach czy parach!
Chomik dżungarski – jest bardzo towarzyski i rzadko zdarza się, żeby kogoś ugryzł. Jednak jest to chomik stosunkowo niewielkich rozmiarów (ok.8-10 cm) i nie nadaje się dla dzieci. Jest on bardzo szybki i zwinny, dlatego też, gdy ucieknie jest go trudno złapać. Chomik ten może być trzymany w parach lub małych grupach, lecz dochodzi w nich dość często do bójek (chomiki mogą być łączone w takie grupki jedynie, gdy są bardzo młode – nie więcej niż 6 tygodni).
Chomik chiński – mimo swych rozmiarów (11 cm) wymaga bardzo dużej klatki i jest on trudno dostępny w sklepach. Są one bardzo spokojne, a co za tym idzie odpowiednie dla dzieci, jednak jego rozmiary mogą sprawić, że dziecko będzie mieć trudności z jego schwytaniem.
Chomik Roborovskiego - jest najmniejszym trzymanym w domach chomikiem (ok. 6 cm). Nie dość, ze jest taki malutki to jeszcze szybki, przez co sprawia trudności ze złapaniem także osobom dorosłym. Żyją one tylko w stadach, a trzymanie ich pojedynczo skraca ich życie. W rożnych publikacjach możemy spotkać się ze stwierdzeniem, ze chomik roborovskiego jest gryzoniem tylko i wyłącznie do hodowli, a nie do kochania. Wymagają one bardzo dużego akwarium (z klatki mogą uciekać), gdyż są bardzo aktywne.
Chomik Campbella – mimo, iż da się oswoić, to zostaje on agresywny i często gryzie. Jest on bardziej do patrzenia, niż pieszczenia. Nie nadaje się dla dzieci.
Trzeba pamiętać, że samce każdego gatunku są większe od samic i to one najbardziej nadają się dla dzieci. Chomiki płci żeńskiej mogą także wydawać nieprzyjemny zapach w okresie rui.
Przygotowania do przyjęcia nowego współlokatora !
Przed zakupem chomika niezbędne jest przygotowanie dla niego odpowiedniego transporterka, w którym bezpiecznie doniesiemy go do domu; oraz klatki i jej wyposażenia. To właśnie przez pierwsze dni chomik będzie potrzebował odpowiedniego lokum. O wyposażeniu klatki możecie przeczytać więcej w artykule mieszkanie.
Wybieranie chomika !
Wybieranie chomika jest niewątpliwie sprawa najtrudniejsza, w końcu wszystkie są słodkie, a gdy się na nie patrzy ma się wrażenia, że wołają „weź mnie! mnie!”. Gdy jesteśmy już w sklepie powinniśmy patrzeć na wszystkie chomiki w klatce (choć zazwyczaj jest to miłość od pierwszego wejrzenia) i na warunki, w jakich są trzymane. Jeśli stwierdzimy, że warunki te są odpowiednie, chomiki są w dobrej kondycji (lśniąca sierść, aktywność, bez jakichkolwiek oznak choroby) to jest to sklep, z którego możemy zwierzaczka zakupić. W Polsce niestety nie spotkałam się jeszcze ze sklepami rozdzielającymi zwierzaki według płci (większość sprzedawców nawet nie umie jej rozróżnić), dlatego istnieje ryzyko kupienia chomiczki ciężarnej. Jeśli natknęliśmy się na jednego chomika wyglądającego na chorego to istnieje ryzyko, że reszta tez jest chora. Nie powinniśmy kupować chomika, który ma mętne spojrzenie, zimny nos, wilgotne lub brudne okolice odbytu lub wydaje się apatyczny i osłabiony. Wszystkie te rzeczy bowiem mogą wskazywać na to, iż chomik jest chory!
Wreszcie w domu !
Gdy wreszcie przyjedziemy do domu należy nowego współlokatora umieścić we wcześniej przygotowanej klatce i zapewnić mu jak najwięcej spokoju. Musicie wiedzieć, że może minąć kilka dni do pełnej aklimatyzacji zwierzaka i w tych dniach chomik może być apatyczny, ale o tym więcej w artykule aklimatyzacja. Jeśli będziecie kuszeni nieodpartą chęcią pobawienia się ze swoim nowym przyjacielem, to powinniście się powstrzymać przynajmniej przez pierwsze 3 dni. Gdy będziemy ‘naciskać’ szczególnie na młodego gryzonia, możemy doprowadzić do licznych chorób na podłożu psychicznym (np. depresji).
Zakup
Najlepiej kupić chomika w sklepie zoologicznym, zwracając uwagę na czystość sklepu i pomieszczeń ze zwierzętam oraz wygląd wybranego chomika.
Jak rozpoznać zdrowego chomika (patrz takze:historia zakupu chomiczki Miki):
lśniąca, sucha i niepozlepiana szerść;
sterczące uszy bez krost i strupów;
błyszczące, lekko wypukłe oczy;
nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku;
brak ubytków w owłosieniu;
w okolicy odbytu szerść sucha, czysta i nieposklejana;
zwierze czujne, żywo reagujące na każdy gwałtowny ruch.
UWAGA !!! Nie kupuj zwierzaków na targach, placach i innych dziwnych miejscach. Zwierzęta tam sprzedawane, są zazwyczaj przez pseudo-hodowców, przetrzymujących je w bardzo złych warunkach. !!!
Po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić
Oswajanie
Na czym polega przyzwyczajanie:
Chomik musi się przyzwyczaić do zapachu ludzkiej ręki. Dlatego duża rolę w oswajaniu chomika odgrywa zapach rak. Są zapachy, których chomiki nie lubią, jak np niektórych kosmetyków, kremów do rąk, wód toaletowych, perfum, itp. Najbardziej przeszkadza chomikowi zapach innego zwierzęcia. Gdy przynosimy jedzenie, w jego świadomości powstaje kombinacja - zapach pokarmu i obcego zwierzęcia - co znaczy, że pojawił się intruz, który chciałby sprytnie go "podejść". Chomik może być wtedy agresywny. Nie zapominajmy też zawsze umyć rąk przed kontaktem z chomikiem . Choć młode chomiki od początku są przyzwyczajone do zapachu ludzi, którzy opiekują się nimi i ich matką, mimo to trzeba się mieć na baczności. Ich zęby są jak szpileczki - szczególnie jeżeli się je przestraszy lub nieoczekiwanie wezmie do ręki. Na początku przy oczyszczaniu klatki mogą być pomocne stare skórzane rękawice.
Jak przyzwyczaić do ręki:
Najlepiej zacząć go przyzwyczajać chomika do siebie wieczorem, kiedy jest wyspany i w dobrej formie (patrz też historia oswajania chomika Teddy). Należy to czynić stale o tej samej porze, wtedy chomik przyzwyczai się najszybciej. Zaczynamy od tego, ze podajemy mu jakiś przysmak (np kawalek orzecha włoskiego lub jabłka). Kiedy chomik zabierze się do jedzenia, wciaż trzymamy przysmak miedzy palcami. Po kilku razach możemy w trakcie jedzenia, pogłaskać bardzo delikatnie palcami drugiej reki chomika po bokach.
Jeżeli chomik się juz przyzwyczaił i nie ucieka, można spróbować go podnieść. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy chomik sam wyjdzie z klatki. Najłatwiej to wykonać otaczając powoli i delikatnie chomika obydwoma dłońmi, tworząc z nich coś w rodzaju gniazda. W początkowym okresie lepiej nie podnosić chomika za wysoko, bo może się wyślignąć i spaść na twarde podloze, co w najgorszym wypadku może się zakonczyć złamaniem kregosłupa lub kończyn.
Chomiki, które jescze nie są przyzwyczajone do ręki można podnosić w tekturowych pudełkach. Ważne jest aby przy owajaniu chomika nasze zachowanie było spokojne, bez gwałtownych ruchów i głośnych dˇwiękow. Należy też unikać wszelkiego rodzaju przemocy, jeżeli chomik nie ma ochoty na kontakt należy go zostawić w spokoju. Najłatwiej oswoić oczywiście jest najmłodsze chomiki.
Różnice w przyzywczajniu:
Osoby obce powinny szczególnie uważać, biorąc chomika na ręce. Miałam chomika, który był przyzwyczajony do mnie, ale gryzł, osoby mu nieznane.
Duża ostrożność wymagane jest także w kontaktach z ciężarną lub karmiącą samicą
Nie każdy chomik oswaja się szybko. Zwłaszcza dorosłe chomiki, nabyte " z drugiej reki " często mają już nieprzyjemne doświadczenia z ludzmi. Potrzebna jest wtedy większa cierpliwość i wyrozumiałość. Spokojne zwierzęta szybciej się oswajają niż pełne temperamentu. Utrzymuje się opinia, że nie sposób oswoić dorosłego chomika i z tego powodu rzadko kto takie zwierzęta kupuje. Skazane sa tym samym na smutny żywot w sklepie. Opinia ta jest oczywiście krzywdząca dla chomików. Bez wzgledu na wiek można je oswoić pod warunkiem, że postepuje się z nimi właściwie. Przy starszych osobnikach należy zachować jeszcze więcej uwagi, ostrożności i cierpliwości.
Pamiętaj: Chomik to zwierzak, któremu bardzo łatwo zrobić jakąś krzywdę, toteż każde branie go na ręce musi odbywać się ze szczególną ostrożnością.
Rozmnażanie
Jak odróżnić samicę od samca?
Samiec chomika syryjskiego i chinskiego ma po obu stronach odbytu wyraˇnie widoczne jąderka (widoczne na zdjęciu). Poza tym u samca odstęp miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy niż u samicy. U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków (zobacz też zdjęcia samca dżungarka w rubryce faq)- samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch.
Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami. Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiagają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja wystepuje w odstepach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomikow może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.
Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to co zrobić z dorosłym potomstwem.
Tak wygląda ruja u chomika syryjskieg
Samice są gotowe do pokrycia co 5 do 6 dni. Jeżeli nie są w rui, to gryzą poprostu samca. W takim wypadku, trzeba samca jak najszybciej usunąć z klatki. Najkorzystniej jest umieścić samicę w klatce samca. Wtedy samica będzie mniej agresywna. Najkorzystniejsza pora to wieczor, między 20 a 23 godz. Samiec rozpoznaje szybko po zapachu, czy samica jest w odpowiednim nastroju. Gdy poczuje gotowość samicy, zaczyna lizac ją po głowie i uszach i potrącać nosem. Gdy samica stanie z wygiętym grzbietem i podniesionym zadkiem samiec może się zabrać do dzieła. Kopulacja jest powtarzana kilkakrotnie. Po pewnym czasie samica ma dosyć i wtedy zaczyna być agresywna wobec samca wówczas koniecznie trzeba chomiki rozłączyć. Gdy kopulacja została uwienczona sukcesem, zachowanie samicy wkrótce się zmienia. Zaczyna chomikować więcej niż zwykle i zbierać materiał na gniazdo.
W trakcie ciąży należy samicy:
zapewnić materiał do budowy gniazda
obchodzić się z nią szczególnie uważnie i łagodnie
nie dopuszczać do niej żadnych obcych osób
zapewnić spokój i ciszę
podawać pokarm bogaty w witaminy i białko
na 2 dni przed porodem zmienić wysciołkę a potem zostawić zwierzę w
zupełnym spokoju tylko podawać pokarm
Poród
W czasie porodu należy nadal zostawić samicę w zupełnym spokoju i nie zaglądać do klatki. Jeżeli samica nie będzie miała spokoju może się zdażyć, ze zje młode. Kanibalizm może mieć rownież inne przyczyny: za dużo porodów (max 6 na jedną samicę) Za krótka przerwa pomiędzy porodami (minimum 6 tygodni). Niedobór białka w czasie ciąży lub za młoda samica. Także nieżywe i bardzo słabe młode zostają zjedzone.
Czasami poród mimo objawów ciąży nie występuje albo ilość urodzonych młodych i objętość ciała samicy wskazują na to, że część młodych pozostała w macicy. Należy udać się jak najszybciej do weterynarza, żeby zrobił cesarskie cięcie. W przeciwnym wypadku płody zgniją w macicy i chomiczka umrze wskutek ogólnego zakażenia organizmu.
Wychowanie młodych
Codziennie wieczorem powinno się przeprowadzać kontrolę gniazda by ewentualnie usunąć nieżywe malenstwa, jeżeli zachodzi tego potrzeba. W żadnym wypadku nie robić tego w obecnośći samicy i nie ręką. Samicę wywabić smakołykiem, a usunięcie przeprowadzić jakimś przedmiotem pochodzącym z klatki np. kawałkiem czystego , wygotowanego i osuszonego, patyka, służącego chomikom do zabawy. Malenstwa są gołe i slepe i całkowicie zdane na opiekę matki, która je karmi, myje i zanosi z powrotem do gniazda, jeżeli wypadną. Po 5 dniach młode zaczynają jeść pokarm inny niż mleko matki, i pokrywają się lekkim puszkiem. Po 10 dniach otwierają im się oczy. Po 14 dniach podejmują pierwsze wyprawy poza gniazdo. Po 21 dniach mlode stają się całkowicie samodzielne. W tym okresie trzeba szczególnie dobrze zabezpieczyć klatkę przed ucieczką młodych chomików. Odległość między prętami klatki nie powinna wynosić więcej niż 0,5 cm, a wszelkie szpary miedzy dzwiczkami i w rogach klatki należy uszczelnić dodatkowo drutem Nie należy ich jednak za wcześnie oddzielać od matki bo mogą zachorować na chorobę mokrego ogona. Najwcześniej w wieku 6 tyg. można je oddać nowym opiekunom.
Choroby chomika
Chomiki są stwożeniami niezmiernie wrażliwymi.
I jeżeli zachorują trudno im pomóc. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć (patrz przyczyny chorób u chomika).
Stare chomiki bardzo często cierpią na przegrzanie w lecie z powodu upałów. Nawala im krążenie. Wtedy pomagają infuzje pływu fizjologicznego (zastrzyki podskórne) przeprowadzone przez weterynarza.
Przerost zębow: występuje również często u starych chomików i wtedy jedynym ratunkiem jest ich przycięcie przez weterynarza, inaczej chomik umrze z głodu pomimo pełnej miseczki.
Nowotwor:Jeden z moich chomików (dżungarek), dostał raka piersi. Ten rak został zoperowany pod narkozą przez weterynarza i chomik jeszcze przeżył pół roku. Niestety po tym czasie rak odrósł i drugiej operacji chomik już nie przeżył - umarł ze strachu w rękach weterynarza.
Złamania kończyn: Inny chomik złamał sobie podczas mojej nieobecności nogę (przyczyną było wadliwa karuzelka do biegania). Weterynarz chciał go uśpić, argumentując, że nogi mu się usztywnic nie da, wiec się krzywo zrośnie. Nie pozwoliłam tego zrobić, noga zrosła się rzeczywiście krzywo, ale chomik nauczył sie nią obchodzić i biegał po mieszkaniu jak zdrowy. Zył jeszcze dwa lata.
Grozne są też infekcje oka - nie leczone szybko antybiotykami przerzucają się na cały oczodół, a pózniej do mózgu. Pierwszym objawem jest wielogodzinne mróżenie oczu, (patrz spis), sklejanie się powiek, łzawienie, jakas wydzielina ropna z oczu. Koniecznie trzeba się udać do weterynarza, żeby zapisał krople do oczu (antybiotyk o nazwie Gentamicin 0,3%, na receptę) i zakraplać je chomikowi 3-4 razy dziennie do oka.
Mieszkanie chomika
Miejsce na klatkę
W pokoju, gdzie zamierzamy umieścić klatkę ze zwierzętami, powinna być temperatura od 20 do 22 °C (poniżej 10°C chomiki zapadają w sen zimowy, podczas którego trudno odróżnić czy chomik żyje czy jest nieżywy), oraz wilgotność ok. 40 do 50 %. W zasięgu klatki nie powinny być ani zasłony ani firanki, bo chomik chętnie się nimi posłuży jako materiałem na budowę gniazda.
Dobrze jest klatkę umieścić na niewielkim podwyższeniu, (z powodu zagrożenia upadkiem należy wtedy zawsze zamykać drzwiczki klatki), ponieważ chomiki gwałtownie reagują na niebezpieczeństwo z góry, choćby na ręke opiekuna.
Klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym lub w narażonym na przeciągi
(nie może stać w pobliżu funkcjonującego grzejnika, ani stale otwartego okna oraz drzwi).
Musisz pamiętać, że nagłe zmiany temperatury lub przeciągi mogą spowodować chorobę (np. zapalenie płuc) lub być przyczyną zgonu zwierzęcia.
Gryzonie bardzo ciężko znoszą temperaturę powyżej 30 °C. Najlepiej, gdy umieścimy ją w najciemniejszym miejscu pokoju. W miejscu, gdzie zwierzę będzie miało zapewniony spokój i właściwe warunki.
Katka powinna znajdować się z dala od odbiorników radiowych i telewizorów, a najlepiej w innym pokoju, ponieważ chomiki jak wszystkie małe ssaki są wrażliwe na głośne dzwięki.
Klatka
Klatka: metalowa z plastikową kuwetą, wymiary: 70 cm * 36 cm* 37cm (dł * szer * wys), z otwieranymi drzwiczkami. Kraty powinny być pionowe w odstępach od 1 cm (dla dżungarków) do 1,3 cm (dla chomików syryjskich), podłoga plastikowa o wysokości 7 cm. Niektóre klatki mają możliwość odczepienia podłogi od reszty i swobodnego wyczyszczenia jej. Te klatki choć łatwe do wyczyszczenia pozbawiają chomika możliwości swobodnego grzebania w ściółce, czyli jednego z ulubionych zajęć. Im większa klatka tym, lepiej, chomiki będą mogły bez problemów biegać i wspinać się.
Wiele różnorodnych klatek znaleˇć możemy, w każdym porządnym sklepie zoologicznym. Są to klatki przeznaczone specjalnie dla wybranego typu gryzoni, wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zwierząt i uniemożliwiających zwierzętom ich przegryzienie i ucieczkę. Wyposażone są one zwykle z różne drabinki i urządzenia umożliwiające chomikom świetną zabawę. Boki klatki powinny być wykonane z ocynkowanej siatki lub metalowych prętów, bądˇ też blachy.W sklepach spotyka się klatki z metalowych prętów pokrytych tworzywem sztucznym lub pomalowanych specjalną nieszkodliwą farbą i są one naprawdę dobre.
Zwrócić uwagę należy na wielkość szpar pomiędzy prętami, gdy są za duże chomiki mogą uciekać. Dla chomików dżungarskich odstępy nie powinny być większe niż 1 cm. Dżungarki można też umieścić w dużym terarrium z podłogą o wymiarach conajmniej 80 cm na 40cm (w mniejszych terrariach jest za mała cyrkulacja powietrza, co może powodować zły nastrój lub choroby chomika). Terrarium nadaje się wylacznie dla chomików karłowatych np. dżungarków, natomiast dla chomika syryjskiego ze względu na jego zamiłowanie do wspinania i większe zużycie powietrza nie jest polecane. Chomiki syryjskie trzymane w terrarium chorują i zyją krótko. Ponieważ w terarrium nie ma krat, po których chomik mógłby się wspinać, należy mu zapewnić inne możliwosci do wspinania i zabawy. Stare terraria i akwaria się nie nadają, ponieważ szyby były w nich sklejane kitem, który zawiera ołów, powodujący zatrucie chomika. Terrarium należy przykryć odpowiednia siatką, aby zwierzę się nie wydostało na zewnątrz.
Domek dla chomika
Wszystkie chomiki na wolności wykopują podziemne korytarze i nory przeznaczone na spanie i magazynowanie pokarmu. Również mieszkając w klatce lub w terrarium potrzebują ustronnego miejsca, w którym będą podczas snu czuć się bezpiecznie . W sklepach zoologicznych oferowane są domki - legowiska. W plastykowych cyrkulacja powietrza jest nieodpowiednia , co wcześniej czy pózniej znajdzie odbicie w stanie zdrowia lokatora. Jedynie w plastykowych domkach majacych 3 otwory cyrkulacja powietrza jest dostatecznie zapewniona. Zaletą takich domkow jest ich łatwe czyszczenie. Wadą jest to, że chomik z pewnością spróbuje nadgryzć swój domek, a wiadomo, że tworzywo sztuczne może mu zaszkodzić. Znacznie lepsze są domki drewniane, choć niestety droższe Często okazuje się, że po kupieniu domek jest za mały dla chomika. Domek musi być na tyle duży, żeby chomik mógł znalezć tam miejsce na gniazdo i na spiżarnie w której będzie przechowywał jedzenie . W przypadku chomików syryjskich najlepiej sprawdzają się budki lęgowe przeznaczone dla papużek falistych. Są wystarczająco duże i mają istotną zaletę - unoszony daszek , dzięki któremu mamy możliwość kontrolowania zapasów chomika. Na domku - budce można postawić naczynko na pokarm - nie będzie zanieczyszczane ściółką.
Ściółka dla chomika:
Najlepsza ściółka, to suszone pokruszone kaczany kukurydzy(do kupienia w sklepie zoologicznym), pokrywająca 3-4 centymetrową warstwą dno klatki.
Ten rodzaj ściółki znakomicie wchłania wilgoć i zapachy.
Można też używać specjalnych trocin (do nabycia w sklepach zoologicznych).
Nie należy w żadnym wypadku sypać:
- brudnego piasku ani ziemi
- wysypki dla kotów (ziarna są za ostre i ranią małe, wrażliwe łapki chomika).
Jeżeli daje się piasek, powinien być to specjalny piasek dla gryzoni i dawać go należy do specjalnego plastikowego pojemnika, a nie rozsypywać po kuwecie. Piasku nie należy dawać stale, tylko sporadycznie, do zabawy.
UWAGA !!! Wiórki mogą wywoływać alergię. Bardzo dobry artykół o szkodliwości wiórek sosnowych znajduje się na stronie o szynszylach: [link widoczny dla zalogowanych] .
Poza tym trociny kiepskiej jakości mogą być zródłem zakażenia pierwotniakami wywołującymi koksyliozę (patrz: historia chorego chomika LaTeXa)
Do klatki należy dać zwierzętom także materiał na budowę gniazda
lub legowiska, może to być specjalna wata dla chomików( do nabycia w sklepach zoologicznych), lignina, szmatki lub pocięty papier (niedrukowany, niechlorowany).
UWAGA !!! Nie należy wkładać do klatki zwykłej waty, ponieważ jej cienkie
włókna mogą owijać się wokół kończyn zwierząt, zaciskać i powodować
niedokrwienie, efektem czego może być ich obumieranie.
Porządki w klatce
Chomiki są z natury bardzo czyste, wiele czasu spędzają na myciu się i pielęgnacji własnej szerści. Czują się dobrze jedynie w czystej klatce. Chomiki są dla czlowieka bez zapachu, ale brudna klatka może pachnieć nieprzyjemnie.Gorąca woda całkowicie wystarczy z reguły do mycia klatki i przedmiotów się w niej znajdujących. Jedynie gdy chomik jest chory lub ma biegunkę należy zdezynfekować klatkę. W tym celu należy użyć dostępny w handlu zoologicznym środek do dezyfekcji dla małych zwierząt i stosować się dokładnie do dozowania. Po umyciu środkiem dezynfekującym wszystko dokładnie wypłukać gorącą wodą.
Karmnik dla chomika
Najprostszy karmnik to zwykła miseczka (szklana lub ceramiczna),
ustawiona wewnątrz klatki. Musimy pamiętać tylko, aby nie była ona wykonane
ze zbyt cienkiego materiału, który chomik mógłby nadgryˇć. Oprócz tego
musimy pamiętać o okresowym dokładnym wyczyszczeniu takiego karmnika.
Zazwyczaj chomik przenosi pokarm natychmiast do swojej w spiżarni, którą zakłada w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować (najlepiej w czasie wybiegu chomika) i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy.
Poidełko
Jest to niezbędny element każdej klatki. Chociaż chomiki syryjskie są mieszkańcami stepu, i na wolności część płynów pobierają w pokarmie, w niewoli trzeba im codziennie dostarczyć swieżej wody. W sprzedaży są specjalne poidełka automatyczne dla chomików, z plastiku lub szklane (polecam plastikowe, gdyż szklane często się biją), zakonczone metalową, zgietą rurką. Na końcu rurki znajduje się kulka zapobiegająca wylewaniu się płynu i reguląjaca jego przepływ podczas picia. Pojemnik zawiesza się w klatce.
Co zjada chomik?
Ogólne zasady karmienia chomika:
Postawą dobrego żywienia jest właściwa ilość i jakość pokarmu, nie może być on: spleśniały, zjełczały, sfermentowany, zanieczyszczony odchodami zwierząt, robakami lub nasionami trujących ziół. Nie mogą to być też odpadki z naszego obiadu.
Uwaga: Woda do picia, powinna byc przegotowana i ochłodzona. Należy ją codziennie zmieniać.
Trzymanie chomików - lepiej osobno niż razem.
Chomiki syryjskie - tylko pojedyńczo
Chomiki syryjskie muszą być chodowane pojedyńczo. Samica toleruje samca tylko w czasie rui. Choć chomiki syryjskie lubią samotność, nie znaczy to, że nie należy się nimi zajmować. Pozostawione same sobie w klatce, bez możliwosci wybiegu i zabawy, szybko umierają.
Chomiki syryjskie żyją też na wolności samotnie, tylko w trakcie rui samiec i samica przebywają razem, ale szybko się rozdzielają. Samice żyją tylko krótki okres czasu z młodymi.
Chomiki dżungarskie - można trzymać razem
Chomiki dżungarskie można trzymać parami pod warunkiem, że jest to rodzeństwo z tego samego rzutu albo gdy połączyło się dwa chomiki w młodym wieku. Jeżeli je się rozdzieli chociażby na parę godzin, może zabraknąć najważniejszego znaku rozpoznawczego: zapachu i chomiki zaczną się gryzć. Ale nawet jeżeli rodzeństwo nigdy nie było rozłączone, to może dojść do kłótni. Dominujący chomik zacznie zabierać słabszemu jedzenie i wypędzać go z gniazda.
Dobra rada: jeżeli ma się kilka chomików najlepiej trzymać je w osobnych klatkach. Jeżeli chce się rozmnożyć chomiki (patrz rozmnażanie) to należy umieścić samicę w klatce samca i obserwować. Jeżeli samica zachowa się agresywnie wobec samca, należy je natychmiast rozłączyć.
Chomiki Roborowskiego - tylko razem
Chomiki Roborowskiego żyją na wolności w małych grupach. Hodowane czują się dobrze jeżeli mają towarzysza. UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie
Zabawy i zabawki dla chomików:
Wybieg:
Głównym zajęciem chomików żyjących na wolności jest zbieranie i magazynowanie zapasów. Chomik żyjacy w niewoli ma zapewnioną codzienną rację pokarmu, zatem odpada mu główne zajęcie. Jeżeli nie ma okazji do wybiegu i wspinania się, prowadzi żywot bardzo jednostajny. Datego chomikowi należy zapewnić rozrywkę w postaci coraz to nowych możliwości do wspinania i akrobacji w klatce oraz codziennego wybiegu po mieszkaniu. Podczas wybiegu po mieszkaniu trzeba uważać, żeby chomik nie zniknął w jakiejś szparze między meblami, z ktorej nie można go by było wydostać, nie został przytrzaśnięty przez drzwi lub szuflady lub porażony prądem elektrycznym. (np. przy przegryzieniu kabla). Jeżeli mimo wszystko chomik ukryje się w jakimś zakamarku w trakcie wybiegu, nalepiej go znowu z tamtąd wywabić zostawiając otwarte drzwi klatki i drogę do klatki zaznaczyć rozsypanymi nasionami slonecznika, lub jakimś innym przysmakiem.
Zabawki:
drabinki z plastiku lub drzewa (w sprzedaży). Polecam drewno, gdyż daje lepsze możliwości uchwytu niż plastik.
huśtawki
karuzelki - jeżeli skrzypią, smarować wyłącznie olejem spozywczym
rurki ceramiczne lub nawet tekturowe (np po papierze toaletowym)
wydrążone rurki z drewna (w sprzedaży). Jeżeli ktoś chciałby zrobić sam taką rurkę to tylko z nietrujących gatunków drewna (np drzewa owocowe) i przed użyciem wygotować i wysuszyć
sznurki do gryzienia i wspinania (odpowiedniej grubości)
Zwracać uwagę, aby zabawki były zawsze z materialow nietrujących, nieperfumowanych i nielakierowanych.
Mowa chomika
Mowa gestów i ciała
Chomik chudnie i jest otępiały - znaczy: jestem chory lub stary
Kładzie się na grzbiet i pokazuje zęby - boję się, muszę się bronić
Ucieka w trakcie głaskania - mam dosyć.
Zbiera materiał na gniazdo - bedę miała młode, proszę mnie zostawić w spokoju
Ziewa - jestem śpiący i czuję się biezpieczny
Myje się, zbiera jedzenie, wykonuje akrobacje - czuję się dobrze
Jest zdenerwowany - nie mogę spać, za dużo jestem noszony i głaskany
Staje na 2 łapkach - odkryłem coś ciekawego
Jest zoobojętniały na otoczenie, otępiały - jest mi nudno, potrzebuję rozrywki
Drapie się intensywnie - mam infekcję skórną lub alergię
Bezskutecznie próbuje opróżnić torebkę - moja torebka jest zapchana
Ma łzawiące lub sklejone oko lub oczy - mam infekcję oka
Kicha - mam alergię lub jestem przeziębiony
Czołganie się po ziemi - niepewność w nieznanym terenie
Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca atakowanego przez samicę
Uszy skierowane do tyłu - zmęczenie, niepewność, strach, zły humor, agresja
Chód na sztywnych łapach z ogonkiem wzniesionym stromo w górę -strach, gest poddawania się młodych chomików, zwierzętom starszym lub silniejszym.
Skrzeczenie-obrona lub wyrażenie dużego lęku przy zagrożeniu ze strony przeciwnika
Parskanie-dzwięk wydawany podczas ataku, a także przez samce podczas zalotów
Kwiki - agresja, głos towarzyszący mniejszym potyczkom (a także: proszę mnie zostawić w spokoju)
Warczenie, mruczenie - agresja oraz głos wydawany przez samca po kopulacji
Piszczenie - głos wydawany przez opuszczone, młode chomiki
Chomik - gryzoń z rodziny chomikowatych (Cricetidae).
Do rodziny chomikowatych zalicza się blisko 2000 gatunków zwierząt. Chomiki właściwe są bliskimi krewnymi nornkiów, suwaka i szczura piżmowego. Zewnętrznie nie są zbytnio podobne do swych krewniaków. Zwierzęta bardziej podobne do chomików takie jak: mysz domowa, mysz leśna i inne rodziny Muridae są bardzo dalekimi krewnymi chomików. Z licznej rodziny chomików tylko 4 gatunki można uznać za zwierzęta domowe. Są to chomik syryjski, chomik Roborowskiego, chomik dżungarski i podgatunek chomika dżungarskiego, chomik Campbella. Hodowane w domach chomiki mają swych krewnych żyjących na wolności.
Podział chomików
Chomiki dzieli się według wielkości na:
* duże
* średnie
* małe
Duże chomiki
Jedynym przedstawicielem dużego chomika w Europie i Azji jest, występujący również w Polsce, chomik europejski (Cricetus cricetus). Ma wielkość świnki morskiej, ze względu na specyficzny tryb życia nie nadaje się zupełnie do trzymania w domu.
Chomiki średniej wielkości
Do tej grupy chomików zaliczany jest chomik syryjski (Mesocricetus auratus). Kwestia czy rumuński chomik (Mesocricetus newtoni) o czarnej sierści na brzuchu jest odrębnym gatunkiem, czy tylko północnym podgatunkiem chomika syryjskiego nie została do końca roztrzygnięta.
Chomiki karłowate
Chomik bałkański (Cricetulus migratorius) również pochodzi z Europy. Do tego samego gatunku (mimo, że zamieszkuje Azję) zalicza się chińskiego chomika pręgowanego (Cricetulus griseus). Niektóre chomiki zaliczane są do grupy karłowatych tylko ze względu na anatomię, gdyż posiadają pokaźne rozmiary. Największy z nich to chomik Tscherskia triton, podobny do szczura z powodu bardzo długiego ogona. Calomyscus bailwardi do złudzenia przypomina mysz. Jednak Tscherskia triton, Calomyscus bailwardi oraz zaliczany do karłowatych niewielki chomik Eversmanna (Allocricetulus eversmanni) bardzo rzadko sprowadzane są do Europy. Coraz częściej w handlu spotykne są krótkoogonowe chomiki karłowate. Chodzi tu przede wszystkim o chomika dżungarskiego (Phodopus sungorus sungorus), nazywanego też syberyjskim. Jego wschodni podgatunek to karłowaty chomik Campbella (Phodopus sungorus campbelli). Najmniejszym przedstawicielem karłowatych chomików jest chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii). Jest on także najmnieszy spośród wszystkich chomików.
Gatunki chomików
Chomik syryjski ---> Mesocricetus auratus
Chomik campbella ---> Phodopus campbelli
Chomik dżungarski ---> Phodopus sungorus
Chomik chiński ---> Cricetulus griseus
Chomik roborowskiego ---> Phodopus roborovskii
Chomik Europejski ---> Cricetus cricetus
Chomik Rumuński ---> Mesocricetus newtoni
Chomik turecki, azerbejdżański ---> Mesocricetus brandti
Chomik Kaukaski ---> Mesocricetus raddei Cricetulus alticola
Chomik stepowy ---> Cricetulus barabensis
Chomik mongolski ---> Cricetulus curtatus
Chomik Eversmann`a ---> Cricetulus eversmanni
Chomik tybetański ---> Cricetulus kamensis
Chomik długoogonowy ---> Cricetulus longicaudatus
Chomik bałkański ----> Cricetulus migratorius
Post został pochwalony 0 razy
|
|